We wtorek 15 listopada uczestniczyliśmy w spotkaniu autorskim z Łukaszem Wierzbickim w Oddziale Dziecięcym Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czechowicach-Dziedzicach. Podczas spotkania pisarz porwał nas w świat swoich książek. Niektórzy z nas wcielili się w role Halinki i Stacha – głównych bohaterów opartej na prawdziwych wydarzeniach powieści przygodowej „Machiną przez Chiny” i przemierzali Azję na motocyklu. Podczas wyprawy zmierzyli się z tygrysicą i jej tygrysiątkami, przekupili tureckiego strażnika słoikiem dżemu truskawkowego oraz odwiedzili chińskiego mędrca On Sam-Je w jego porcelanowym pałacu. Z ogromnym zaciekawieniem słuchaliśmy opowiadanych przez pana Łukasza Wierzbickiego przygód bohaterów powieści „Afryka Kazika”, „Dziadek niedźwiadek”, „Wyprawa niesłychana Benedykta i Jana” oraz „Machiną przez Chiny”. W czasie spotkania zadawaliśmy panu Łukaszowi liczne pytania dotyczące jego pracy literackiej, zainteresowań, odbytych podróży oraz poszukiwania inspiracji do pisania nowych książek.
Na zakończenie każdy z nas otrzymał autograf pisarza.
Naszą szkołę w środę 26 października odwiedził pan Paweł Beręsewicz – pisarz, poeta i autor wielu książek dla dzieci i młodzieży. Pan Paweł przyjechał do nas prosto z Warszawy, żeby porozmawiać z nami o książkach oraz o zawodzie pisarza. Podczas spotkania dowiedzieliśmy się, o czym pisze Pan Beręsewicz i co ciekawego możemy znaleźć w poszczególnych jego książkach. Jak się okazało, miłośnicy przygód powinni przeczytać serię książek opowiadających o podróżach rodziny Ciumków: „Co tam u Ciumków”, „Ciumkowie w szkocką kratę” lub „Ciumkowe historie”, natomiast lubiący powieści detektywistyczne mogą sięgnąć po „Tajemnicę człowieka z blizną”. W naszej klasie największą popularnością cieszyła się książka pt. „Na przykład Małgośka”, z której, jak zapewniał pisarz, można się dowiedzieć, jak polubić kolegę – snoba lub jak uwolnić dziewczynę z objęć wampira.
Po zakończeniu spotkania pan Paweł rozdawał autografy.
We wtorek 18 października w murach naszej szkoły gościliśmy siostrę Bonawenturę posługującą na misji w Boliwii. Misjonarka opowiedziała nam o swojej pracy w Santa Cruz de la Sierra, przybliżyła nam boliwijską faunę i florę oraz zaciekawiła nas informacjami na temat Solnego lustra - Salar de Uyuni, największej na świecie pustyni solnej. Siostra Bonawentura opowiadała nam równiez o Hogar de la Esperanza - sierocińcu dla dzieci więźniów, który prowadzi wraz z innymi Siostrami Serafitkami w miejscowości Sierra de la Huerte. W "Domu Nadziei" osamotnione dzieci, otaczane opieka i miłością, uczą się, bawią i poznają Boga. Siostra Bona pokazała nam wiele ciekawych zdjęć ukazujących życie w odległej Boliwii. Na zakończenie nauczyliśmy się śpiewać i pokazywać piosenkę po hiszpańsku, która bardzo nam się spodobała.
Hasta luego!